Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beran
(od 21.března do 20.dubna)

Vládce znamení: Mars
Charakter znamení: oheň
Soulad se znamením: Lev, Střelec
Barva: červená
Kov: železo
Kameny: diamant, ametyst, granát, rubín, chalcedon, jaspis, korál, hematit, achát
Rostliny: tulipán, karafiát, kopřiva
Vůně: vřes
Magické číslo: 5
Šťastná čísla: 1, 5, 7, 13, 25, 65, 47, 325
Příznivé dny: úterý, sobota, neděle
Povaha: cholerická

Berani jsou odvážní, energičtí a rozhodní lidé, kteří dokážou prosazovat nové myšlenky a vždy chtějí být první. Do každé činnosti se pouštějí s velkým nadšením. Jsou veselí a zdá se, že přímo překypují nadšením a elánem. Za všech okolností chtějí potvrdit své mimořádné schopnosti, které je vedou k velkým výkonům. Snaží se být zcela nezávislí a svobodní. Mají schopnost přenášet své nadšení na druhé, a tak jsou výbornými organizátory. Lidé narození v Beranu se vyznačují optimismem, pevnou vůlí, ctižádostivostí a vírou ve své schopnosti. Díky tomu se neleknou se žádných překážek a nedají se odstrašit ani neúspěchem. Tomu se občas nevyhnou, protože před tím, než se do čehokoli pustí, se obyčejně nezdržují posuzováním, zda na daný úkol stačí jejich síly. Mají sklon k ukvapenosti - a navíc vytrvalost nepatří mezi jejich nejsilnější vlastnosti. Přesto jsou schopni velkých skutků, pro jejichž uskutečnění se dokážou nebývale obětovat. Třebaže se Berani snaží mnohé vyřešit vůlí a někdy podceňují rozumovou stránku, nemívají potíže a chápáním, mají dobrý postřeh a touhu po poznání. K jejich typickým vlastnostem dále patří upřímnost a poctivost.

Berani se rádi pochlubí nejen svými úspěchy, ale i plány. Ve svém nadšení ale často narazí, protože se za každou cenu snaží prosazovat své názory. Bojují za ně jako lvi, což může být okolí až nepříjemné, protože se při tom často uplatní i další charakterové vlastnosti Beranů - náladovost, sklon k podrážděnosti, prchlivost a neochota dělat kompromisy či odpouštět křivdy.

Navzdory uvedeným vlastnostem bývají dobrými společníky, kteří dokážou zaujmout - nechtějí ale zůstat v roli posluchačů, nýbrž se stávají středem pozornosti. V tom se může uplatnit až sklon k přehánění. V lásce i v manželství patří galantní Berani spíše k přelétavým jedincům toužícím po změně; dokážou se také zcela bláznivě zamilovat. Vůči rodině ale často vítězí pocit odpovědnosti. Ne vždycky to ale jejich nejbližší okolí vnímá pozitivně, protože Berani často přenášejí na děti své nenaplněné ambice a žádají od nich uskutečnění toho, co sami nedokázali. Zvláště v rodinách, kde mají děti narozené ve znamení Kozoroha a Raka, tak dochází k neshodám. Pokud je dítětem Vodnář, lze v rodině očekávat otevřený boj. V lásce Beranům nejlépe vyhovuje spojení se Lvem, Blížencem a Střelcem.

Berani se hodí téměř pro všechna povolání. Často u nich převažuje zájem o techniku. Smělost i spojená s odvahou představují předpoklady k uplatnění u policie či v oblasti vojenství. V zaměstnání mohou dosáhnout významného postavení. Daří se jim vytyčit koncepce či přicházet s kreativními nápady, jimž pak ostatní lidé vtisknou svým snažením konkrétní podobu. Řídit druhé umějí Berani leckdy lépe nežli sami sebe. Netolerují u nich zahálku a nemají ani pochopení pro nemotivované zaměstnance. V cestě za úspěchem, který pro ně představuje jednu z nejvyšších hodnot, však často sami sobě házejí klacky pod nohy: leckdy nedokážou dotáhnout své velkolepé plány a záměry do konce, třebaže vykročili po správné cestě. I v případě, že se všechno nepodaří, si však Berani zachovávají vysoké mínění o sobě a o svých schopnostech.

Osobnosti narozené v tomto znamení:
Lucie Bílá, Marlon Brando, Vlasta Burian, Mariah Carey, Claudia Cardinalová, Giacomo Casanova, Joan Crawfordová, Betty Mac Donaldová, Albert Einstein, Vincent Van Gogh, Scarlett O´ Harová, Dagmar Havlová, Adolf Hitler, Bohumil Hrabal, Charles Chaplin, Jan Ámos Komenský, Jarmila Loukotková, Eddie Murphy, Diana Rossová, Jan Svěrák, Olga Šípková, Leonardo da Vinci